Organik Takipçi Nasıl Kasılır?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Uncategorized
 4. »
 5. Organik Takipçi Nasıl Kasılır? Sosyal Medya Hakkında Bilgiler

Organik Takipçi Nasıl Kasılır? Sosyal Medya Hakkında Bilgiler

TakipSitesi TakipSitesi -
161 0

Organik Takipçi Nasıl Kasılır? Birçok insan günümüzdeki popüler sosyal medya platformlarının en az bir tanesini kullanmaktadır. Bu konuda birçok eylem de dahi bulunmaktadırlar. Söz konusu platformlarda takipçi sayısını artırmak için para dahi harcayan insanlar ve kuruluşlar söz konusudur. İşte bu yazımızda sosyal medyada organik takipçi sayısını artırmanın yollarından bahsedeceğiz.

Organik Takipçi Nasıl Kasılır?

Organik Takipçi Nasıl Kasılır?

Bu konuda bilgi vermek için öncelikle organik takipçinin ne demek olduğuna bakalım. Bu takipçi türü sosyal medya hesabınızı kendi rızası ile takip eden ve bunu herhangi bir kişisel nedenden dolayı yapan takipçileri belirten bir kavramdır. Peki bu şekilde takipçi elde etmek için ne yapmalı?

 • Öncelikle hangi sosyal medya platformunu kullanıyorsanız, o platformun işleyiş biçimini iyi bilmeniz gerekmektedir. Örneğin Twitter isimli platformda insanlar belirli bir kelime sayısı sınırı eşliğinde düşüncelerini; gerek fotograf ve gerekse video şeklinde paylaşmaktadır. Yani bu platformda metin, görsel veya video biçiminde yayınlar yapabilirsiniz. Ayrıca bu platformda hem ulusal hem de dünya bazında paylaşım ortamı bulunmaktadır.
 • Söz konusu platformun yapısını anladıktan sonra yapmak istediğiniz şeyi bu platforma uyarlamanız gerekmektedir. Günümüzde birçok platform yapısı gereği benzeştiği için zorlanmayacağınızı düşünmekteyiz. Örneğin kıyafet satmayı düşünerek bir mağaza sayfası açmayı planlıyorsunuz. O zaman söz konusu bu platformların paylaşım biçimlerini aktif kullanacak şekilde düzenleme yaparak sayfanızı uyarlamanız gerekmektedir.
 • İlk iki maddeyi doğru anladıktan sonra yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.
 • Öncelikle yapmak istediğiniz şeye uygun bir profil açmak. Kişisel veya sayfa niteliğinde. Bu konuda birçok platformda seçim yapmanıza gerek yok. Doğrudan profil açarak isim kısmında profil biçiminizi gösterebilirsiniz. Örneğin adınızı ve soy adınızı yazmanız halinde kişisel profil olacaktır. (İsminiz bir markayı temsil etmiyorsa…)
 • Ardından profilinizi veya sayfanızı dizayn ederken doğru adımlar atmalısınız. Kim olduğunuzu ve ne yapmaya çalıştığınızı net bir biçimde belirtmeniz güven duyulmasına sebep olacaktır.
 • Paylaşımlarınız ve davranışlarınız ilgili sosyal medya yapılanmasının kurallarını ihlal etmediği sürece de düzenli bir biçimde yayın yapmaya devam etmelisiniz. Bu durum zaman içerisinde insanların sizi görmesine sebep olacaktır.
 • Gündemi takip ederek, insanların aratmalarda kullandığı anahtar kelimeleri paylaşımlarınızda kullanmanız halinde aratmalarda yer alarak insanların profilinizi görmesini sağlayabilirsiniz. Ancak paylaşımınız doğrudan bu konuda içerik yapısına sahip değilse insanların sizi takip etmesi yani organik takipçi elde etmenizi zorlaştıracaktır.
 • Yine söz konusu platformun iç dinamiklerini iyi anlamak gerekmektedir. Örneğin instagram’da bulunan reels video paylaşımı hakkında bilgi sahibi olarak buradaki bu imkanı kullanıyor olmanız takipçi kasmak konusunda faydalı olacaktır. (ilk 2 maddenin burada benzer söylemde bulunduğu açıkça ortadadır.)
 • Tüm bunların yanı sıra çekiliş, reklam gibi özel çalışmalar da takipçi sayınızı artırır. Buradan gelecek takipçiler de herhangi bir sebepten ötürü kendi rızalarıyla takip ettikleri için organik takipçi sayılmaktadır.
 • Son olarak da Youtube, instagram, twitter, facebook ve daha birçok sosyal medya platformunun yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi iç dinamiklerinden faydalanmanız gerekmektedir.

Bu maddelerde saydıklarımız dışında birçok yöntem daha ileri sürülebilir hatta bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilmek için diğer kaynaklara da başvurunuz.

Ek bilgi olabilmesi adına paylaşımlarınızın spam oluşturmaması, dürüst yaklaşımlarınız da organik takipçi kasmak anlamında sizlere fayda sağlayacaktır.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. Twitter’da retweet’in önemi

Bu makaledeki tüm bilgiler internet ortamından edinilerek sunulmuştur. Daha fazla bilgi için farklı kaynaklara da başvurunuz.

İlgili Yazılar